Ana Sayfa - Mesaj Yaz- Mesaj Oku

Su izolasyonunda

12.12.2004

Sayin Meslektaslar,
Su izolasyonunda membran disinda cimento bazli rulo ile tesviye üzerine
tatbik edilen malzemeleri hepimiz biliyoruz...Biliyorsunuz membran türü
yalitimlarda en alta katran uyguluyor, daha sonra bir süre beklettikten
sonra salama (pürmüz) ile membrani yapistiriyoruz..ancak bu tür
izolasyonlarda (özellikle dar alanlarda: WC, banyo vs.. gibi) membran
bir kabuk gibi durdugundan yüzeye cok etkili tutunamiyor, dolayisiyla
arada bosluklar kalarak, su kacmaya müsait yerler kaliyor...
Bu durumda bana kalirsa asil su izolasyonunu da "katran" saglamis
oluyor...Membran ise katranin yirtilip hasar görmesini engelleyen kalin
bir örtü vazifesinde öte bir görev görmüyor.

Bu durumda cimento bazli su izolatörleri bir adim öne cikiyor gibi
görünüyor. Peki neden katrani bir kat yerine birkac kat uygulayip, daha
sonra da üzerine bir koruyucu tabaka örtüp, izolasyonumuzu
yapmiyoruz...hatta katran katmanlari arasina gerilmeleri yutacak "hasir
tel" uygulamiyoruz...bu daha etkili olmaz mi? görüslerinizi dinlemek
isterim...

B.Serhat BULAK
Ins.Yük.Müh.

YAZAN: B.Serhat BULAK
.::civilturk.com::.

Bu Mesaja Ait Yorumlar

çimento bazlı su yalıtım

09.01.2005

Çimento bazlı su yalıtım ürünleri sadece su yalıtımına yönelik değildir.Doğru formülasyon ile üretilmiş çimento bazlı su yalıtım malzemeleri havadaki karbon dioksidin beton içerisindeki serbest kirecin karbonatlaşması ile oluşan demirdeki korozyona karşı getirdiği büyük bir avantaj vardır.Beton içerisine nüfuz ettiğinden sülfat ve klor tuzlarının getirdiğ sorunları ortadan kaldırır.Kesintisiz bir yalıtım sağlar,ek yeri oluşmaz.Su moleküllerinin geçemeyeceği fakat hava moleküllerinin geçebileceği gözenekler oluşturduğundan betonun nefes almasına izin verir.Uygulandığı yüzeyin ayrılmaz bir parçası olur.Beton kırılıp çatladığında sadece o noktada su sızıntısı olur fakat bu yapı içinden yine aynı malzeme ile çok basit olarak çözümlenebilir.Su yayılmaz.Membranda ise beton ile membran arasına giren su yayılır.Kaynağı bulmak çok zordur.Çimento bazlı yalıtım malzemelerini korumak için ek maliyet gerekmez.Ancak piyasada bulunan çimento bazlı yalıtım malzemeleri bir iki ürün dışında yetersiz malzemelerdir.Kullanım yeri ve amacına uygun çimento bazlı malzeme seçmek gerekir.Özellikle stiren akrilik katklı çimento bazlı yalıtım malzemelerinin ultravioleden etkilenmeyecek yapıda olması gerekir.Aksi halde bu malzemelerin güneş ışığına açık bırakılmaması gerekir.
Saygılarımla
YOLLAYAN: ARMAĞAN YAVAŞOĞLU

Su izolasyonunda membran / çimento bazlı ürünler

31.12.2004

Membranın altına uygulanan "katran" bitüm esaslı, yaklaşık %40 'ı su olan bir üründür. Amacı, yüzeyi temizlemek, bitümlü membranın daha iyi yapışmasını sağlamak için astar oluşturmaktır. Dar yerlerde meydana gelen sorun (banyo,WC vbg.), tamamıyla uygulamanın güçlük içermesinden dolayı işçilik hatası ile karşılaşılmasıdır. Ama çimento esaslı izolasyon malzemelerinin bu tip yerlerde ön plana çıkmasının asıl sebebi, döşemede mevcut betonun üzerine uygulama yapılması, ardından hemen üzerine kaplama(seramik vbg.) yapılabilmesidir.Oysa bitümlü membran uygulamalarında mevcut betonun üzerine yapılacak uygulamadan sonra tekrar üzerine şap dökülmesi gerekliliğidir. Bu da ilave bir masraf ve kot kaybıdır.
YOLLAYAN: Burak Tanrıver

Yorum Yaz
Adınız Soyadınız :*
E-Mail Adresiniz :
Web Adresiniz :
Mesajınız :* ?