Ana Sayfa - Mesaj Yaz- Mesaj Oku

istinat duvarında yalıtım cook acill

08.01.2005

projem uçurum kenarinda olduğu için toprağa dayadığım noktaya istinat duvarı koydum ve binamın bir duvari o.. fakat yalıtımı ile ilgili bilgim yok ve kaynak bulmakta zorlanıyorum.. yalıtım toprak tarafındanmı olucak ve hangi malzemeleri kullanmaliyim? cok acil
YAZAN: ece tinol
.::civilturk.com::.

Bu Mesaja Ait Yorumlar

Drenaj unutulmamalı

10.01.2005

İstinat duvarınızın arkasında su birikmemesi için toprakla birleştiği bölgede toprak tarafından gelebilecek suları drene etmeyi ihmal etmemek gerekir.

Yalıtımda önemli bir nokta da suyun biran önce istenmeyen bölgeden uzaklaştırılmasıdır.

İstinat duvarınızın önüne koyacağınız drenaj sistemi için,drenaj borusu çapının Yaklaşık 4 katı yüksekliğinde çakıl (3-4 numara, temiz ) sermelisiniz.

Delikli drenaj borunuzu bu çakıl içine suyu yönlendireceğiniz yöne doğru eğimli koymalısınız.

Suyun süzülerek boruya ulaşması için çakılı borunun alt tarafına ince bir tabaka halinde sermeli, etrafına ve üstüne kalın tabaka gelmelidir.

Borunun ince bir geotekstil keçe ile sarılması da drenaj deliklerinin toz ve toprak parçalarıyla tıkanmasını engelleyecektir.
YOLLAYAN: erdinç özkara
erdinç özkara isimli kullanıcı mail adresini belirtmemiş... erdinç özkara isimli kullanıcı icq numarasını belirtmemiş... erdinç özkara isimli kullanıcı internet sitesini belirtmemiş...

Duvarlarda Su Yalitimi

08.01.2005

Sn Ece Tinol,
  Oncelikle bir prensip olarak betonarme elemanlarin su gecirimi olabilecek taraftan izole edilmesi gerektigini belirtelim.Cunku kapiler bosluklardan ilerleyerek ic tarafta rutubete yol acacak olan su ,demir donatida da korozyona sebep olacaktir.Havuz veya su deposu gibi yapilarda izolasyon icten yapilir.Bodrum perde veya istinat duvarlarinda ise izolasyon distan yapilmalidir.
  Bu durumda sizin distan izolasyon yapmaniz gerekir.2 tane seceneginiz var:

1)SOGUK IZOLASYON (SIVI MEMBRAN)
  Elastomerik katkılı, solvent bazlı, soğuk uygulamalı su yalıtım membranıdır.
Ambalaj Şekli:
17 kg'lık teneke

Tüketim Miktarı: Min 2 kg/m²

Kullanım Alanları:

Temel ve perde duvarlar

Teras çatılar

Mutfak, banyo, tuvalet ve balkon gibi ıslak hacimler

Prefabrik yapılar ve hareketli zeminler

Binaların kuzey cepheleri

Korozyona karşı korunacak metal yüzeyler

Uygulama Şekli:

Uygulamadan önce karışım iyice karıştırılarak homojenize edilir.

Uygulama yapılacak yüzey kuru, tozsuz ve temiz olmalıdır.

Mala ile uygulamalarda direkt kullanılır. Fırça ile uygulamalarda tolüen veya benzin ile inceltilir.

Uygulama yüzeyi min 2 kg/m² olacak şekilde likit membran ile kaplanır.

İkinci kat uygulama istendiğinde ikinci kat 48 saat içinde uygulanmalıdır.

Yüksek mukavemet gerektiren yerlerde keçe veya kaneviçe takviyesi ile uygulanabilir.

Kullanım sonrası teneke kapalı tutulmalıdır.

Avantajları:

Esnektir.

Ek yeri olmadığından kesintisiz yalıtım sağlar.

Soğuk uygulanır.

Uygulaması pratiktir.

Uzun ömürlü ve ekonomiktir.

Astar olmadan kullanılabilir.
Depolama Koşulları:
26°C nin altındaki ortamlarda, açılmamış ambalaj içinde 6 ay süreyle saklanabilir.

Temizlik:
Uygulamada kullanılan aletler tolüen veya benzin ile temizlenebilir.

Uyarılar:
Ağıza ve göze temastan kaçınılmalıdır.
Kapalı ve hava hareketi olmayan yerlerde kullanılmamalıdır.
Uygulama alanında ateş yakılmamalı ve kıvılcım üretebilecek malzemeler kullanılmamalıdır.
2)SICAK UYGULAMA (POLIMER BITUMLU SU YALITIM MEMBRANLARI)
  Kullanım Alanları
- Islak mekanların su ve buhar yalıtımlarında tek veya çift kat
- Teras ve eğimli çatılarda
- Basınçlı yeraltı su problemlerinde tek veya çift kat olarak
- İstinat duvarı ve bodrum duvarları yalıtımında tek veya çift kat
- Yağmur dereleri, balkonlar, çiçeklikler, beton kanalet içleri ve bahçe teras, su depoları, gölet, pis su arıtma tesisleri, otopark, gizli dere yalıtımlarında tek veya çift kat

Avantajlar
- Esneme kabiliyeti yüksektir. Bina hareketlerine ve genleşme farklılıklarına dayanır, yırtılmaz.
- Dilatasyon, baca dibi, parapet dönüşü gibi detaylarda kolaylıkla uygulanır.
- Bina ömrünce dayanır.
- Farklı tipte zeminlerde uygulanabilir.
- Zeminin teknik özelliklerinden bağımsız olarak su yalıtımı yapar, alttaki taşıyıcıdan sadece mekanik destek alır. Betonun boşluk miktarı, yüzeyindeki çatlaklar, tozlanma oranı  su yalıtım özelliklerini etkilemez.
- İçinde taşıyıcı olarak yer alan polyester keçe sayesinde yüksek çekme-kopma mukavemetine sahiptirler . Bina hareketlerine, sonradan oluşan çatlaklara, süzgeç ve parapetlerde farklı malzemelerin genleşme miktarına dayanırlar.
- Dilatasyonlarda ilave malzeme kullanımı gerektirmez.
- Kullanım miktarı uygulamadan önce net olarak belirlenebilir.
- Dış hava koşullarındaki farklılıklardan, içlerindeki kimyasal katkılardan ötürü etkilenmezler.
- Teknik özellikleri standarttır.

Depolama ve Koruma
- Rulolar dik olarak stoklanmalı ve taşınmalıdır.
- Ultraviyole ışınlara ve ani ısı değişikliklerine  maruz bırakılmamalıdır.
- Uygulamadan sonra delici ve kesici işlem yapılmamalıdır.
- Gezilen teraslarda döşeme kaplaması ile korunmalıdır.

Uygulama Şekli
- Şalümo alevi ile ek yerlerinde 10 cm., rulo bitiş yerlerinde 15cm. bini payı olacak şekilde tam, noktalı veya serbest uygulanır.Altinda kaucuk,solvent veya su bazli urunle uyumlu astar surulmelidir.
--------------------------------------------------------------

Bu 2 onerimden biri secilerek izolasyonu yapabilirsiniz.Ancak birkac ek bilgi daha vermek istiyorum.
Istinat duvarlarinda dis taraftan eger dolgu yapilacaksa veya toprak kaymasi olacaksa yalitim elemanlarina zarar verebilir.yalitimdan sonra onune ucuz bir malzeme olan oluklu ruberoit konulursa yalitim uzun omurlu olacaktir.Yukarida belirtildigi gibi soguk ve sicak yalitimin ikisininde birbirlerine karsi avantaj saglayan yonleri vardir.Secim sizin.Sicak yalitim biraz daha pahalidir ancak mekanik ozelliklerinden dolayi istinat duvarlarina uygun bir cozumdur.Uygulamasinda titizlik gostermek gerekir.
Secim sizin.Umarim yardimci olabilmisimdir.Basarilar.
  Korbay AKCI
  Ins Muh.
  OKAR METAL INS.LTD.STI
  Proje Muduru
  korbay_akci@yahoo.com

YOLLAYAN: Korbay AKCI

Yorum Yaz
Adınız Soyadınız :*
E-Mail Adresiniz :
Web Adresiniz :
Mesajınız :* ?